Úvod|O Klube balónového lietania|Kontakt
Aktuálne počasie
  Bratislava 7m/s 26 °C  
  Skalica 3m/s 25 °C  
  Trnava 6m/s 26 °C  
  Piešťany 7m/s 26 °C  
  Trenčín 4m/s 23 °C  
  Prievidza 3m/s 26 °C  
  Nitra 6m/s 25 °C  
  Komárno 5m/s 26 °C  
  Zvolen 1m/s 27 °C  
  Rožňava 3m/s 26 °C  
  Poprad 4m/s 21 °C  
  Košice 7m/s 26 °C  
  Snina 4m/s 24 °C  

INFORMÁCIE O LETE BALÓNOM

Väčšina ľudí má veľmi málo informácií o tom ako let balónom prebieha. Vzhľadom na hlbokú históriu balónového lietania, zdá sa byť let balónom jednoduchá záležitosť. Avšak skúsený pilot vie, že let balónom je veda. Koordinovanie letu sa zakladá na získaných vedomostiach, dlhoročných skúsenostiach, šikovnosti a zručnosti pilota.

Pred letom:
Pred uskutočnením letu sa zákazník telefonicky skontaktuje s pilotom. Na základe dohovoru sa stanoví predbežný termín letu. Stanovenie termínu letu závisí od poveternostných podmienok. Lety sa vykonávajú po celý rok za vhodného počasia, zväčša zavčas rána alebo večer. Najdôležitejším aspektom, ktorý ovplyvňuje let, je vietor. Rýchlosť a smer vetra si pilot dokáže zistiť už niekoľko dní vopred. Ak je predpoklad, že v požadovaný termín bude fúkať príliš silný vietor, väčšinou je pilot nútený kvôli bezpečnosti cestujúcich let preložiť na iný deň. Ideálna sila vetra je do 5 metrov za sekundu.
Počas búrky a v daždi je let takmer nemožný.
Vhodné oblečenie do balóna je ľahko športové oblečenie a pevné topánky. V balóne je približne rovnaká teplota ako na zemi, takže je vhodné obliecť sa ako na vychádzku do prírody podľa aktuálneho počasia.

Let:
V prípade, že je počasie vhodné na lietanie, po dohovore s pilotom sa stanoví miesto štartu. Pre nafúknutie balóna je potrebný väčší priestor (napr. trávnatá plocha), ktorá je ľahko prístupná. Po nachystaní koša s horákmi sa na plochu rozloží obal balóna, do ktorého sa za pomoci ventilátora vháňa vzduch. Po nafúknutí sa horákmi zohrieva nahromadený vzduch v obale, čo umožní balónu vzlietnuť. Vertikálny pohyb balóna je ovládaný horúcim vzduchom z horákov. Horizontálny pohyb balóna koordinuje pilot za pomoci využívania smeru a rýchlosti vetra v jednotlivých výškach.
Let trvá približne 1 hodinu, počas ktorej môžu cestujúci pozorovať reliéf krajiny a vychutnávať si ticho, ktoré sem tam preruší iba chvíľkový hukot horákov. V priebehu letu je možné fotografovať, nahrávať kamerou, či telefonovať.
Podľa smeru vetra vie pilot už pred odletom predbežne určiť miesto pristátia. Presné miesto pristátia hľadá pilot až počas letu. Balón je vždy sprevádzaný vozidlom, s ktorým je pilot neustále v kontakte a oboznamuje ho o smere letu a mieste pristátia. Pristáva sa zvyčajne na mieste, ktoré je priestranné a ľahko dostupné (napr. lúka).

Po lete:
Po pristátí a zložení balóna sa pre cestujúcich, ktorí leteli po prvý krát, koná tradičný "balonársky" krst v znamení živlov - zeme, ohňa, vetra a vody. Krstom každý cestujúci získa nové "balonárske" meno a pamätný krstný list.

2007 © All Rights Reserved, webdesign by IDEA.sk